Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj: Start / Świetlica-wychowawcy

Świetlica-wychowawcy

ŚWIETLICA SZKOLNA

CZYNNA
poniedziałek - piątek 7.00 - 17.00

Świetlica w naszej szkole pełni pozalekcyjną formę wychowawczo - opiekuńczą dla dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów z klas I-III. Celem działalności świetlicy szkolnej jest przede wszystkim zapewnienie opieki uczniom przed i po lekcjach w bezpiecznym, miłym otoczeniu oraz stworzenie warunków do wypoczynku, relaksu, zjedzenia posiłków i odrobienia zadań domowych. Zajęcia świetlicowe prowadzone są według rocznego planu pracy realizowanego w formie tematów tygodniowych dotyczących najbliższego otoczenia dzieci: rodziny, szkoły, kolegów. Uwzględniamy także tematykę nawiązującą do dni uroczystych i świątecznych, w tym świąt nietypowych oraz mówimy o zmianach zachodzących w przyrodzie w ciągu roku.  Propozycje dla uczniów 

wychowawca mgr M. Bajor -Bogdanowska

 

Top 10 najciekawszych zawodów świata

 Wielu z nas marzy o tym, aby praca, którą się wykonuje była nie tylko źródłem dochodu, ale też przyjemnością. Tymczasem rzeczywistość pisze często zupełnie inne scenariusze, w których mało satysfakcjonująca, nierozwojowa lub po prostu nieciekawa praca, gra główną rolę. Jeśli więc jesteś na początku swojej drogi zawodowej i nie jesteś pewien/pewna, która profesja pozwoli ci najlepiej rozwinąć skrzydła, być może zainspiruje cię poniższa lista. Od zajęć dla osób mocno stąpających po ziemi, przez zawody kreatywne, po profesje zupełnie nietuzinkowe i piastowane przez znikomy promil ludzi na globie. Najciekawsze zawody świata? Oto 10 z nich.

 Chirurg

 Bardzo ceniony, lecz niezwykle trudny zawód. Perfekcja w jego wykonywaniu, to prosta droga do sukcesu i sławy. Do tego, co prawda, daleka droga - wymagające studia medyczne, specjalizacja, lata praktyk, to tylko część ogromnej pracy, którą musisz włożyć, by stać się doskonałym chirurgiem. Uścisk dłoni wdzięcznego pacjenta i świadomość niesionej codziennie, specjalistycznej pomocy, to z pewnością ogromna wartość moralna, którą niesie za sobą ten zawód. W przypadku dobrego chirurga jednak, wynagrodzenie idzie zazwyczaj w parze z wysokim stopniem kwalifikacji, jest to więc profesja słusznie doskonale płatna i niezwykle pożądana na całym świecie. Warto w porę podjąć decyzję o wyborze studiów medycznych, jeśli taki charakter pracy spełnia wasze zawodowe oczekiwania.

 Web developer

 Branża IT, od lat oferuje szeroki wachlarz usług. Zawód Web developera, nieodzowny w dobie Internetu i masowego, komercyjnego wykorzystania stron internetowych, w których odpowiednia grafika i layout nie tylko zadowolą “odbiorcę - estetę”, lecz przede wszystkich efektywnie wpłyną na sprzedaż czy reklamę produktów, to jedna z najciekawszych propozycji pracy, którą oferuje branża IT. Zarobki? Uzależnione od talentu i doświadczenia, zazwyczaj bardzo satysfakcjonujące. Możliwości rozwoju? Nieograniczone! Udział w prestiżowych kampaniach marketingowych dla najlepszych światowych lub krajowych marek, to wisienka na torcie, którą przyjemnie jest spożyć po zakończeniu zazwyczaj bardzo wymagających projektów.

 Grafik 3d

 Entuzjaści gier komputerowych, czyli liczna grupa bezpośrednich odbiorców talentu grafików 3D, bardzo wysoko cenią sobie tę profesję. Gdyby nie duże zdolności plastyczne i kreacjonistyczne grafików 3D, ich przygoda z najlepszymi grami komputerowymi świata nie byłaby tak ekscytująca. Być doskonałym grafikiem 3D to mieć “tę moc”, by efekty twojej pracy wbiły w fotel nawet najbardziej wymagających graczy. To zdecydowanie zawód przyszłości, za który już w tej chwili otrzymuje się wysokie wynagrodzenie. Jeśli więc masz talent plastyczny, lecz twoja wizja pracy jest bliższa nowym technologiom niż pracowni malarskiej, to zdecydowanie zawód dla ciebie!

 Konserwator dzieł sztuki

 Marzysz o spotkaniu z Michałem Aniołem bez konieczności budowania wehikułu czasu, a sztuka to twoja wielka pasja, której możesz wiele poświęcić? Konserwator dzieł sztuki to praca dla ciebie, jeśli do marzeń dodasz lata studiów oraz ciężkiej, wymagającej niesłychanej wiedzy, skrupulatności i precyzji pracy. Obcowanie z bezcennymi dziełami sztuki i możliwość zachowania jakości tych dzieł dla przyszłych pokoleń to bez wątpienia jedno z najciekawszych zajęć na świecie. Wynagrodzenie? Zależy od doświadczenia i umiejętności, trzeba jednak uczciwie przyznać, że nie jest to najbardziej intratna profesja. Cóż, nie zawsze można mieć jednocześnie najciekawszą i najlepiej płatną pracę.

 Architekt wnętrz

 Ze względu na ogólnoświatowe tendencje budowania mieszkań o małych metrażach, posiadacze własnego M są niejednokrotnie skazani na pomoc profesjonalisty, który sprawi, że nawet najmniejsze lokum będzie funkcjonalnym i przyjaznym miejscem do życia. Wbrew powszechnej opinii nie jest to tylko praca z użyciem programu komputerowego do projektowania wnętrz. Profesjonalny architekt wnętrz powinien znać się równie dobrze  na murowaniu, hydraulice i instalacji elektrycznej jak na doborze właściwych kolorów ścian i mebli. Dzięki wiedzy i multizadaniowości, to jedna z najlepiej płatnych i najbardziej interesujących profesji na świecie, łącząca funkcjonalność i design z troską o zapewnienie komfortowego życia na często bardzo ograniczonej przestrzeni.

 Astronauta

 Kosmiczny pomysł na życie? Dlaczego nie? Marzenia o podróżach w kosmos towarzyszą każdemu dziecku i niejednemu dorosłemu. Zawód astronauty wykonuje nieliczna, ściśle wyselekcjonowana grupa ludzi. Co więc zrobić by pracować w tym zawodzie? Być rewelacyjnym pilotem- najlepiej marynarki wojennej, świetnym fizykiem, ponadprzeciętnym inżynierem i nieziemsko zdeterminowanym, żądnym przygód człowiekiem. Najciekawszy zawód Galaktyki? Zdecydowanie tak.

 Pilot

 To nadal jeden z najbardziej prestiżowych i najlepiej płatnych zawodów świata, gwarantujący stabilne zatrudnienie, lecz o wiele mniej stabilne warunki pracy. Wymagający odpowiednich cech osobowościowych, nienagannego zdrowia, ogromnej wiedzy inżynieryjnej i doskonałych umiejętności technicznych. Ze względu na mnóstwo restrykcji związanych z możliwością wykonywania tego zawodu, sny o lataniu często przechodzą do lamusa. Jeśli jednak dysponujesz wszystkimi niezbędnymi cechami charakteru, tężyzną fizyczną i specjalistyczną wiedzą, to gratulacje! Możesz czuć się wyróżniony.

 Fotograf

 Fotografia daje nieograniczone pole zawodowych możliwości. To twój wybór, czy zdecydujesz się na fotografowanie mody, produktów, uroczystości czy może skierujesz obiektyw w stronę zleceń dla National Geographic. Niemal każda dziedzina fotografii, którą zdecydujesz się zająć, jeśli będziesz to robić profesjonalnie, a twoje zdjęcia będzie charakteryzowała wysoka jakość artystyczna i techniczna, sukces to tylko kwestia czasu.

 Terapeuta

 Stres, depresja, socjopatia, agresja, lęki, nałogi i mnóstwo podobnych problemów cywilizacyjnych do rozwiązania to codzienność każdego terapeuty. Studia psychologicznie od lat cieszą się dużą popularnością, a na terapeutów czekają etaty w klinikach państwowych i prywatnych. Otwarcie mówi się, że to zawód przyszłości. Czy najciekawszy na świecie? Podróżnicy i piloci zapewne weszliby tu w polemikę, choć trudno walczyć z tezą, że meandry ludzkiego umysłu to bardzo interesujące zagadnienie. Psychologia jest dla wielu ciekawą, bo wciąż nie do końca zbadaną dziedziną nauki. Co prawda od czasów Freuda i Junga dużo się zmieniło, to nadal wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Topowi amerykańscy terapeuci zarabiają setki dolarów za godzinną sesję, ci najlepsi potrafią zdziałać cuda i wyciągnąć z nawet największych psychicznych tarapatów.

Wychowawca świetlicy: Małgorzata Bajor-Bogdanowska


 W nawiązaniu do świetlicowego tematu tygodnia ,, Książka w moim domu '' przesyłam wszystkim uczniom 12 powodów, dla których warto czytać książki:

 1.Poszerzenie słownictwa. Czytając, obojętnie co by to było, czy specjalistyczne branżowe czasopisma, czy książki, czy nawet codzienne brukowce - poszerzasz swój zasób słownictwa. Powód jest prosty, stykamy się z niezliczoną liczbą autorów. Każdy z nich ma swój własny styl pisania, odrębną wiedzę, inne podejście. Autorzy wręcz prześcigają się o lepsze sformułowania i błyskotliwsze określenia, a to skutkuje bogatą paletą słów, które Ty, jako czytelnik, możesz wprowadzić do swojego języka.

2. Rozwój wyobraźni. Czytając skomplikowane, żywe opisy scen znajdujących się w książce, jesteś zmuszony do wyobrażani sobie tego, o czym pisze autor. Regularne czytanie rozwija Twoją wyobraźnię i sprawia, że łatwiej Ci stworzyć w umyśle coraz bardziej abstrakcyjne obrazy. W konsekwencji łatwiej jest Ci "zobaczyć" dany przedmiot lub sytuacje, jeszcze zanim powstanie/nastąpi.

3. Nauka myślenia. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Książki uczą myśleć, zmuszają Twój mózg do aktywności, przez co powstają nowe wiązania neuronalne w mózgu. Czytając, z tygodnia na tydzień zauważasz, że jesteś produktywniejszy, a Twoja aktywność myślowa przynosi Ci coraz więcej korzyści.

4. Relaks i odprężenie. Nic tak nie koi skołatanych nerwów jak wieczór z dobrą książką i aromatyczną kawą. Kiedy czytasz troski dnia codziennego odchodzą w dal, przestajesz myśleć o pracy, finansach, problemach rodzinnych. To wszystko jest poza Tobą, gdyż wkraczasz w świat, który stworzył dla Ciebie autor i w którym Twoje osobiste rozterki nie istnieją. Taki relaks ułatwia Ci zasypianie i odniża poziom hormonów stresu.

5. Zasady pisowni. Kiedy czytasz, automatycznie zapamiętujesz sposób zapisu danych słów i zwrotów. Osoby, które regularnie czytają, nie mają problemów z ortografią, bo ich mózgi opatrzyły się z poprawnym zapisem i starają się go automatycznie odwzorować.

6. Lepsze wysławianie. Zasada ta sama jak przy rozwoju słownictwa lecz jednocześni, słowa, które zapamiętujesz wprowadzasz do swojego codziennego języka. Wysławiasz się logicznie, inteligentnie i w przyjemny dla uch sposób.

7. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Załóżmy, że pracujesz w sektorze informatycznym, technicznym, managerskim lub podobnym, wymagającym ciągłego doskonalenia się. Czytając książki związane tematycznie ze swoim zawodem, jesteś stale na bieżąco, podążasz z duchem rozwoju i nie obce Ci żadne rynkowe nowinki. W takiej sytuacji jesteś na rynku pracy "towarem" cenniejszym, niż Twój kolega, posiadający takie samo wykształcenie, ale nie zgłębiającym swojej wiedzy na bieżąco.

8. Kreatywność. Książki dostarczają mnóstwo pomysłów. Możesz podpatrzyć coś u bohatera książki i wcielić w swoim życiu, ale też najzwyklej w świecie zainteresowany tym, co czytasz stworzyć własny, oryginalny pomysł. W świecie książki nie ma barier, jeśli oswoisz się dobrze z tym światem, zrozumiesz, że stać Cię na pomysły równie dobre, jak Twojego ulubionego bohatera.

9. Oszczędność pieniędzy. Załóżmy, że musisz się czegoś nauczyć - do szkoły, do pracy, obojętnie. Masz do wyboru dwie opcje: drogie szkolenie lub naukę na własną rękę, przy pomocy niezbędnej literatury. Co wybierzesz? Oczywiście, niektórzy mogą stwierdzić, że nie wszystkiego można nauczyć się samemu z książki, zgoda, ale nie zmienia to faktu, że i tak ogrom wiedzy teoretycznej możesz posiąść na własną rękę, dzięki odpowiednio dobranym książkom bądź czasopismom. Czas poświęcony, właściwie taki sam, ale jaka oszczędność.

10. Podniesienie samooceny. Udajesz się na przyjęcie, podczas którego zostajesz wciągnięty w dyskusję. Dobrze się składa, bo temat rozmowy jest Ci dobrze znany - czytałeś o nim ostatnio. Jak się czujesz w tej dyskusji? Dobrze, prawda? Rozmówcy nie są w stanie Cię niczym zaskoczyć i nie masz się co obawiać, że wyjdziesz na ignoranta. Znasz temat, czujesz się swobodnie, Twoje poczucie własnej wartości wzrasta, jesteś doceniony w grupie. Być może to Ty inicjujesz rozmowę, błyszczysz elokwencją i znajomością pewnych tematów. Na pewno istnieje dziedzina, w której to inni mogą się uczyć od Ciebie, dzięki czytaniu, takich dziedzin może być więcej.

11. Kształtowanie charakteru. Młodzież czytając książki obyczajowe, psychologiczne itp. uczy się kształtować charakter, rozróżniać pozytywne i negatywne zachowania. Perypetie książkowych bohaterów niejednokrotnie bardzo dobrze odzwierciedlają nasze codzienne życie. Pokazują jakie konsekwencje mają poszczególne życiowe wybory i co w społeczeństwie jest akceptowane a co negowane. Nawet dorosły czytelnik może wynieść wiele z takich z pozoru prostych historii. Życie zaskakuje nas każdego dnia, w pewnym sensie przez te wszystkie lata piszemy swoją własną książkę i my, jako jej główni bohaterowie, zmagamy się z codziennością tak samo jak ci fikcyjni. Czasami znajomość ich życia może pomóc nam we własnym.

12. Poprawa pamięci. Czytając i wyobrażając sobie poszczególne sceny tworzysz nowe ścieżki neuronalne i tym samym wpływasz na rozwój swojego mózgu. Owocuje to poprawą pamięci, zwiększeniem zdolności koncentracji, łatwością kojarzenia faktów i analizowania. Jednym słowem regularne czytanie sprawia, że z dnia na dzień stajesz się inteligentniejszy i efektywniejszy.

Wychowawca świetlicy: Małgorzata Bajor-Bogdanowska


 Dowcipy po angielsku o Jasiu w szkole

 

Dowcipy o Jasiu po angielsku – Dlaczego się spóźniłeś Jasiu?

 • Teacher: “Why are you late, Johnny?”

(Nauczyciel: „Dlaczego się spóźniłeś Jasiu?”)

 • Johnny: “Because of a sign down the road.”

(Jasiu: „Przez znak na drodze”)

 • Teacher: “What does a sign have to do with you being late?”

(Nauczyciel: „Co ma znak wspólnego z byciem spóźnionym?”)

 • Johnny: “The sign said, ‘School Ahead, Go Slow!’”

(Jasiu: „Znak mówił „Przed Tobą Szkoła, zwolnij”)

Dowcipy po angielsku o szkole – Lekcja geografii

 • The teacher of the earth science class was lecturing on map reading.

(Nauczyciel nauki o ziemi wykłada na temat czytania map.)

 • After explaining about latitude, longitude, degrees and minutes the teacher asked:

(Po wyjaśnieniu szerokości geograficznej, długości geograficznej, stopni i minut, nauczyciel zapytał:)

 • Suppose I asked you to meet me for lunch at 23 degrees, 4 minutes north latitude and 45 degrees, 15 minutes east longitude…?”

(Przypuśćmy, że proszę was byśmy spotkali się na lunch na 23 stopniach, 4 minutach szerokości północnej i piętnastu minutach długości wschodniej…? – gdybamy tu o teraźniejszości, stąd drugi tryb warunkowy)

 • After a confused silence, a voice volunteered, “I guess you’d be eating alone.”

(Po pełnej pomieszania ciszy, zgłosił się głos, „Zgaduję, że zjadłby go Pan sam”)

Dowcipy po angielsku o szkole – Lekcja fizyki

 • Physics Teacher: “Isaac Newton was sitting under a tree when an apple fell on his head and he discovered gravity. Isn’t that wonderful?”

(Nauczyciel fizyki: „Izaak Newton siedział pod drzewem, gdy jabłko spadło mu na głowę i odkrył grawitację. Czyż to nie wspaniałe?”)

 • Johnny: “Yes sir, if he had been sitting in class looking at books like us, he wouldn’t have discovered anything.”

(Jasiu: “Tak proszę pana, gdyby siedział w klasie i patrzył w książki jak my, to niczego by nie odkrył.”)

Zwróć uwagę jak ładnie skonstruowana jest odpowiedź ucznia. Jako, że spekulujemy o przeszłościa nie o teraźniejszości, zastosował poprawnie trzeci a nie drugi tryb warunkowy! Tak więc to patrzenie w książki chyba aż  tak bardzo na złe mu tak nie wyszło! ?

Wychowawca świetlicy: Małgorzata Bajor-Bogdanowska


 

Dzisiaj trochę zabawy w języku angielskim. Przeczytajcie przysłowia a potem odpowiedzcie na ciekawe zagadki o zwierzętach -:)
 Przysłowia angielskie:
A bad workman blames his tools. Kiepskiej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy.
A bird in the hand is worth two in the bush. Lepszy wróbel w garści, niż gołąb na dachu.
Actions speak louder than words. Czyny mówią głośniej niż słowa.

  

Farm Animals Riddles
zagadki o zwierzętach gospodarskich

 2

wychowawca świetlicy M.Bajor-Bogdanowska


  

Drogie dzieci-małe i duże! 
Podaje wam super pomysły na nudę w domu. 
Proszę czytajcie i oglądajcie:
 
 
   wychowawca świetlicy M.BAJOR-BOGDANOWSKAPropozycje dla uczniów 

wychowawca mgr J. Krakowiak


 

Flaga Unii Europejskiej 

 1

Liczba gwiazd nawiązuje do starożytnej symboliki liczby 12 oznaczającej doskonałość i całość, nie zależy natomiast od liczby krajów członkowskich, ponieważ w chwili przyjmowania flagi Rada Europy liczyła już 14 państw członkowskich. Liczba 12 jest także odpowiednikiem liczby miesięcy w roku, godzin na tarczy zegara, znaków zodiaku itd. Krąg zaś, w który gwiazdy zostały ułożone, jest między innymi symbolem jedności. Flaga Unii Europejskiej powstała z inspiracji chrześcijańskiej. Sam Arsène Heitz przed śmiercią wyznał, że inspiracją dla niego był wizerunek Matki Boskiej, która według jednej z interpretacji jest przedstawiona w Apokalipsie św. Jana  na lazurowym tle, a jej głowę okala 12 gwiazd.

Nagroda Europy dla Częstochowy 

Dostrzegając integracyjne działania władz samorządowych Częstochowy, w 1993 roku Rada Europy przyznała Częstochowie Honorową Flagę Europy.

1

 

 

W 1995 roku Częstochowie udało się powtórzyć swój sukces - integracyjne działania częstochowskiego samorządu zostały uhonorowane prestiżowym wyróżnieniem – Honorową Tablicą.

 1

 Natomiast w roku 1998 Częstochowa jako pierwsze miasto w Europie Środkowej i Wschodniej otrzymała najwyższy laur Rady Europy, Prix de l’Europe.

1

 

Nagrodę stanowią:

 

Przechodnie trofeum w postaci drewnianej tarczy, na której znajduje się brązowa plakieta ozdobiona alegorycznymi figurami, opatrzona łacińską inskrypcją. Trofeum to znajduje się w posiadaniu laureata przez rok, do chwili wyłonienia kolejnego laureata. Na tarczy umieszczona jest nazwa każdego zarządu miejskiego lub innej władzy lokalnej - laureatów tego wyróżnienia. Brązowy medal przekazywany laureatowi na własność.

 

Pergaminowy list pochwalny.

 

Stypendium dla młodzieży z miasta laureackiego przeznaczone na wizytę studialną w Europie.


W roku 1984 miasta wyróżnione Nagrodą Europy zrzeszyły się dobrowolnie w Stowarzyszenie Miast Laureatów Nagrody Europy działające pod auspicjami Rady Europy.

Celem działalności miast wyróżnionych jest promowanie idei integracji europejskiej, intensyfikacja wzajemnej wymiany doświadczeń, prezentacja dokonań miast oraz wspieranie współpracy partnerskiej i wymiany młodzieżowej poprzez wymianę informacji i organizowanie imprez międzynarodowych.

Członkowie Stowarzyszenia zbierają się dwa razy w roku na posiedzeniach Prezydium oraz Walnych Zgromadzeniach Miast Laureatów Nagrody Europy.

 KSIĄŻKI  W  DOMU

Jeśli podczas kwarantanny przemierzyło się mieszkanie wzdłuż i wszerz, przejrzało papiery w biurku i z nudów uporządkowało rzeczy w szafach? Jeżeli nie można wyjść do biblioteki i księgarni, warto poznać historię książek, które mieszkają w naszych domach dłużej niż my. Przyszedł czas na przegląd domowej biblioteczki. Spróbujcie  odszukać najstarsze woluminy w domu i poznać ich historię. O wartości książki będącej w domowej bibliotece nie stanowi wyłącznie rok wydania, ale wspomnienia z książką związane. Do kogo należała, była prezentem, o czym świadczy budząca sentyment dedykacja, kto ją czytał itp. Zapytajcie rodziców, dziadków i inne osoby z waszej rodziny. Zaskoczyły i zachwyciły nas wyniki tych poszukiwań.

Przeglądając książki zajrzyj na druga stronę strony tytułowej, tam powinny być informacje: kto projektował okładkę, kto wykonał ilustracje a u dołu tej strony powinna być tzw. stopka z datą wydania, nakładem czyli ilością wydrukowanych książek i kto wydrukował tę książkę. Stopka i inne informacje często znajdują się na ostatniej stronie już po tekście książki.

 W niektórych książkach wklejony jest ekslibris :

 Ekslibris (łac. ex libris – z książek) – znak własnościowy danego egzemplarza książki, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru (lub np. stylizowanymi inicjałami) albo nazwą instytucji. Typowy ekslibris jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. W prostszej formie może to być np. pieczątka. 

1
 

Projektowanie ekslibrisów jest jedną z dziedzin grafiki artystycznej. Ich tworzeniem zajmowało się wielu znanych grafików. Zbieranie ekslibrisów jest jedną z dziedzin kolekcjonerstwa. Organizowane są również wystawy, nieraz nawet poświęcone wyłącznie tej tematyce.

Posługiwanie się ekslibrisem jest uważane za wyraz wysokiego szacunku i dbałości o książki, jak również wysokich potrzeb kulturalnych ich właściciela.

 A czy wiecie dlaczego mówi się, że książkę przeczytało się „od deski do deski”.

Jeżeli chcecie poznać trochę szerzej historię książki przesyłam link

http://biblioteka.tu.koszalin.pl/docs/Historia_ksiazki.pdf

 

INICJAŁ ( initiale od łac. initium, początek). Można go zdefiniować jako: Pisownia imienia lub nazwiska w postaci skrótu ograniczonego do początkowej litery (lub rzadziej kilku początkowych liter).Wyróżnienie odrębnego graficznie fragmentu tekstu (najczęściej akapitu) poprzez nadanie pierwszej literze tego fragmentu innego wyglądu niż posiada reszta tekstu. W przypadku, gdy wyróżniany fragment zaczyna się wyrazem dwuliterowym, to obie litery wchodzą do inicjału.

1

Teraz gdy znacie już co to jest ekslibris i co to jest inicjał spróbujcie zaprojektować ekslibris do książek w waszej bibliotece lub własny inicjał.

 Wzory czcionek- liter są w każdym programie do pisania. Gdybyście szukali nowych pomysłów przesyłam linki.

 https://www.boro-laser.com.pl/wzory/fonty/czcionki.htm

https://pl.freepik.com/premium-wektory/wektor-stylizowane-kolorowe-czcionki-i-alfabet-dla-wzorow-logo_4455501.htm

 


MAJOWE ŚWIĘTA

Święto Pracy 

Święto Pracy to międzynarodowe święto klasy robotniczej, które obchodzone jest rokrocznie 1 maja, począwszy od 1890 roku. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku. W 1950 roku, rząd komunistyczny nadał dniu 1 maja status święta państwowego.

Dzień Flagi

Święto zostało ustanowione w Polsce 20 lutego 2004 r. a obchodzone 2 maja tego samego roku. Początkowo pojawiały się różne propozycje zmiany nazwy jak np. Dzień Orła Białego, który nawiązywałby do godła Polski, jednak pozostano przy pierwszej propozycji. Głównym propagatorem Święta flagi był Lech Kaczyński, który zaczął nosić w tym dniu kokardę narodową, a po nim Bronisław Komorowski i Andrzej Duda.

Święto Konstytucji 3 Maja

Święto Konstytucji 3 Maja ustanowione zostało w 1919 roku, gdy Polska odzyskała niepodległość. Sejm Ustawodawczy podjął uchwałę, według której święto 3 Maja zostało uznane świętem narodowym. Po II wojnie światowej zwyczaj obchodów powrócił i trwał aż do 1946 roku, kiedy doszło do masowych demonstracji studenckich. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócone zostało dopiero w 1990 roku. Pierwsze po przerwie uroczyste obchody odbyły się na Placu Zamkowym w Warszawie. 


Wychowawca świetlicy Jerzy Krakowiak

organizuje :

 SZKOLNY

TURNIEJU WARCABOWY 

KLAS I – V

 ROK 2020

Zgłoszenia do Turnieju Warcabowego przyjmuje wychowawca świetlicy Jerzy Krakowiak

Dotychczasowe zgłoszenia zachowują ważność. Po rozpoczęciu zajęć dalsze zgłoszenia.

Turniej zostanie rozegrany w świetlicy szkolnej.

 Termin rozgrywek zostanie ustalony po powrocie do zajęć.

                                                 Organizator: Jerzy Krakowiak.

 INNE GRY NA PLANSZY WARCABOWEJ

ANTYWARCABY :Wariant warcabów, w którym zasady gry nie zmieniają się, zmienia się natomiast jej cel: wygrywa ten z graczy, który pierwszy pozbędzie się wszystkich swoich pionów z szachownicy, zmuszając swego przeciwnika do ich zbicia.

HALMA ( WARCABY UKOŚNE ) : Rozgrywana na szachownicy (duży kwadrat podzielony na 64 małe, na przemian czarne i białe pola). Szachownicę można narysować, a pionki zrobić z guzików, kamyków, kapsli itp. Na każdego z dwóch graczy przypada po 9 lub12 pionków w zależności, które rogi planszy wybieramy. Ustawiamy je w rogach szachownicy. Celem gry jest przeprowadzenie i ustawienie wszystkich swoich pionków na przeciwległym rogu. Wygrywa ten zawodnik, który pierwszy przeprowadzi swoje piony na przeciwległy róg. Pionków przeciwnika nie zbijamy. Można przesuwać się na następne pole wprost albo na skos, także do tyłu. Gracz ma prawo przeskakiwać dowolną liczbę pionków własnych i przeciwnika, oczywiście pod warunkiem, że za nimi jest wolne pole, na które można wskoczyć.


Wychowawca świetlicy Jerzy Krakowiak

organizuje :

SZKOLNY  KONKURS

UKŁADANIU KOSTKI RUBIKA 3x3

Dla klas I - VIII

 ROK 2020

Zgłoszenia do konkursu przyjmuje

wychowawca świetlicy Jerzy Krakowiak

po rozpoczęciu zajęć

Termin konkursu zostanie ustalony po rozpoczęciu zajęć.

 

                                                        Organizator: Jerzy Krakowiak.

Kto jeszcze nie próbował zachęcamy, jest jeszcze czas na trening. W sieci znajdziecie wiele instrukcji jak to robić. Miłej zabawy. Pozdrawiam wszystkich uczniów. Jerzy Krakowiak.


 NASZE ROWERY

Jest teraz dobry czas aby zadbać o rowery. 

Najpierw czyścimy rower z kurzu brudu, następnie sprawdzamy stan techniczny poszczególnych części w tym stan opon ( nie mogą być popękane ) , sprawdzamy stan hamulców. Jest wiele filmików na youtube. Przesyłam link czego nie należy smarować.

https://www.youtube.com/watch?v=zHJPQBBmPq0

Przypominam, że warunki techniczne roweru określają przepisy

Długość  roweru oraz zespołu złożonego z roweru i przyczepy nie może przekraczać  4,00 m.

Rower powinien być wyposażony:

1) z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
2) z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,

3) co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;
4) w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Światła powinny być umieszczone nie wyżej niż 900 mm i nie niżej niż 350 mm od powierzchni jezdni, a w przypadku roweru i wózka rowerowego nie wyżej niż 1500 mm i nie niżej niż 250 mm od powierzchni jezdni

Dopuszcza się umieszczanie świateł odblaskowych:
1) barwy żółtej samochodowej:

a) na bocznych płaszczyznach kół pojazdu,

b) na pedałach roweru i motoroweru

2) barwy białej – dodatkowo z przodu roweru i wózka rowerowego.

                                                                                 Miłej pracy J. Krakowiak


  ORIGAMI

W świetlicy wielokrotnie robiliśmy samoloty origami, dzisiaj proponuję zrobienie jednego z nich o średniej skali trudności. https://www.youtube.com/watch?v=mvHPce3viWs    samolot do szybkich lotów.           

https://www.youtube.com/watch?v=hpJj6yMeMBo samolot z papieru trudniejsza wersja I

https://www.youtube.com/watch?v=403nJ4dZ9cE samolot z papieru trudniejsza wersja II


https://www.youtube.com/watch?v=EukfLe7yhkk koszyczek wielkanocny
https://www.youtube.com/watch?v=5w9UI7ZlCe4 pisklak
 
Ula Ociepa

                                                                                                                        Pozdrawiam J. Krakowiak


  MODELARSTWO  PAPIEROWE

 Wykonywanie modeli rozwija  umiejętności manualne uczy organizacji stanowiska pracy, poszerza  wiedzę historyczną, wiedzę z zakresu techniki – technologii i inne. 

 Aby rozpocząć sklejanie modeli należy zorganizować swój warsztat pracy.

Kilka wskazówek co będzie potrzebne :

podkładka tekturowa lub inna na stół - wielkości około 40 cm x 60 cm,

podkładka z płyty pilśniowej wielkości 20 cm x 30 cm – na niej będą wykonywane cięcia nożykiem,

ostre nożyczki,

nożyk do tapet – przy używaniu tego nożyka należy zachować szczególna ostrożność lub poprosić osobę starsza o pomoc,

linijka długości 20 – 30 cm,

dobry klej np. wikol, magik, klej polimerowy lub inny ( nie używamy kleju typu kropelka, sekunda itp. ponieważ mogą skleić palce ),

szmatka, ręcznik do wycieranie rąk,

ołówek zwykły.

Szablony modeli można wydrukować lub kupić w sieci. Na początek polecam prostsze modele w cenie do 15 zł. nie drożej niż 20 zł.

https://www.olx.pl/sport-hobby/kolekcje/q-modele-kartonowe/?search%5Bfilter_float_price%3Ato%5D=15    OLX do 15 zł.

https://www.creativecenter.brother/pl-pl/home/home-category/paper-crafts-origami/do-it-yourself-projects/paper-plane-glider  bezpłatny szablon samolotu do wydruku + instrukcja.

                                                                                          Dobrej zabawy. Pozdrawiam J. Krakowiak


 

 

 

 

Kalendarium

Czwartek, 2020-07-02

Imieniny: Kariny, Serafiny

Kalendarz

Lipiec
pnwtsrczptsond
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Statystyki

 • Odwiedziny: 721908
 • Do końca roku: 182 dni
 • Do wakacji: -6 dni