Jesteś tutaj: Start / Kącik logopedyczny

Kącik logopedyczny

Drodzy Rodzice!

Rozwój mowy dziecka zależy w dużym stopniu od sprawności narządów mowy. Proponuję Wam więc ćwiczenia, które w zabawowej formie usprawnią aparat mowy Waszych dzieci. Należy jednak pamiętać, że ćwiczenia te mają charakter profilaktyczny i nie zastąpią wizyty u logopedy.
Bawcie się razem z dziećmi przed lustrem i zachęcajcie je do ćwiczeń buzi i języka.
Życzę miłej i owocnej zabawy.

Anna Szymanek
logopeda

Rodziców uczniów objętych terapią logopedyczną  informuję o  możliwości kontaktu z logopedą szkolnym za pośrednictwem poczty elektronicznej  annaszymanek02@o2.pl.  Zachęcam również do odwiedzania strony internetowej szkoły. W zakładce kącik logopedyczny umieszczane będą na bieżąco ćwiczenia  do pracy w domu. Anna  Szymanek

Jak wspierać mowę dziecka w różnym wieku.

1. Wygłupiaj się przed lustrem i w kuchni – czyli usprawniamy narządy mowy

Gimnastyka ciała to fundament zdrowia. A co jest fundamentem pięknej i wyraźnej mowy? Gimnastyka narządów mowy. Czyli czego? Buzi, języka warg, policzków, żuchwy, podniebienia miękkiego… Usprawnianie ich przyczyni się do wzmocnienia sprawności mięśni, a także do poprawnego wypowiadania kolejnych głosek, sylab, wyrazów, zdań. O tym, jakie ćwiczenia buzi i języka będą najlepsze dla Twojego dziecka, powie logopeda (po dokonaniu diagnozy logopedycznej). A co oprócz ćwiczeń przed lustrem? Naturalna gimnastyka buzi i języka! Czyli jaka? Dziecko również ćwiczy buzię podczas jedzenia, gryzienia, żucia twardych pokarmów, zlizywania z talerza, picia z kubka i przez słomkę. Zachęcaj dziecko do tego, by jadło samodzielnie.

Pomysły na zabawę:

• Kto kogo rozśmieszy? – Pamiętasz zabawę w „Pomidora”. Ten kto się pierwszy roześmieje przegrywa. Wprowadź tę zabawę, by wzmocnić język i buzię. Wykonuj zabawne minki (dziecko naśladuje rodzica, a potem zamiana), ściągnij usta w dzióbek, mlaskaj, parskaj, oblizuj wargi. Pamiętaj, obowiązuje pełna powaga!
  • Logopedyczne zabawy kuchenne – przygotujcie zdrowe kanapki, sałatkę lub superfood bowl. Zabawcie się w zajączki, chrupcie twardą marchewkę, jabłko, skórki chleba, kalarepkę.

2. Dmuchaj, chuchaj – czyli zabawy oddechowe

Wdech i wydech… – oddychanie. Z wdechem przychodzimy na świat. To czynność niezbędna nie tylko do życia, ale też do mówienia. Prawidłowy tor oddechowy warunkuje poprawną wymowę i prawidłowy rozwój narządów artykulacyjnych. Ćwiczenia wydłużające fazę oddechową wpływają na gospodarowanie powietrzem podczas mówienia. To wszystko bardzo ważne umiejętności.

Pomysły na zabawę:

• Dmuchaj – wdech nosem, wydech ustami i dmuchaj na: piórka, papierki, kawałki waty, gąbki, statki z łupinki orzecha na wodzie, urządźcie wyścigi piłeczek pingpongowych
  • Graj na instrumentach dętych (trąbce, harmonijce ustnej, flecie)​
  • Dmuchaj przez słomkę – zrób bąbelki w wodzie, zdmuchnij piórko ze stolika, dmuchnij przez słomkę na chusteczkę higieniczną – zrób z niej spadochron​
  • Puszczaj bańki mydlane
  • Dmuchaj na papierowe kwiaty, zwierzęta zawieszone na sznurku

3. Czytaj, opowiadaj, wymyślaj – czyli pobudzamy wyobraźnię, wzbogacamy słownictwo

O tym, że warto czytać dzieciom wie każdy. Dlaczego? Czytanie na głos stymuluje rozwój mózgu, pobudza ciekawość świata, rozwija wyobraźnię, zainteresowanie czytaniem, poczucie bezpieczeństwa, buduje więź i bliskość z rodzicem, kształtuje wrażliwość moralną, zapobiega uzależnieniom od urządzeń multimedialnych.

A jak czytanie dziecku wpływa na rozwój mowy? Wzbogaca zasób słów mowy biernej (rozumienie) i czynnej (mowa), poszerza wiedzę o świecie, ćwiczy koncentrację i pamięć.

Pomysły na zabawę:

• Czytaj dziecku codziennie – niech to będzie wasz rodzinny rytuał – kształtuj nawyk
  • Ucz decydowania – pozwól dziecku wybrać ulubioną książkę,​
  • Rozmawiaj z dzieckiem na temat treści książki, wydarzeń, oceniajcie postępowanie bohaterów, uzasadniajcie swoje zdanie – ucz dyskusji
  • Zaspokajaj ciekawość poznawczą dziecka – udzielaj mu odpowiedzi na pytania, które pojawią się podczas wspólnego czytania​
  • Ćwicz pamięć – po przeczytaniu książki zamknij ją, zadawaj pytania dotyczące treści, odtwarzajcie kolejność zdarzeń​
  • Pobudzaj wyobraźnię i kreatywność – wymyślcie inne zakończenie bajki lub ułóżcie własną​, dodajcie nowych bohaterów, wymyślcie dla postaci inne imiona

4. Pięć paluszków rączka ma… – czyli rozwijamy małą motorykę

Motoryka mała to wszelkie ruchy palców i dłoni, ruchy o mniejszym zakresie, wymagające skupienia i koncentracji uwagi. Motoryka mała to: rysowanie, malowanie, pisanie, chwytanie, przenoszenie palcami, zgniatanie.

Co ma ręka do mowy? Istnieje związek pomiędzy rozwojem mowy a motoryką precyzyjną rąk. Ma to neurofizjologiczne uzasadnienie. W korze mózgowej ośrodki odpowiedzialne za ruchy ręki znajdują się w bliskiej lokalizacji z ośrodkami zawiadującymi ruchami artykulacyjnymi(1).

„Sroczka kaszkę warzyła”, „Kominiarz”, „Idzie rak” – to tylko kilka zabaw, które każdy z nas zna (jeśli nie, to koniecznie warto odświeżyć tę szufladkę w pamięci lub wspomóc się literaturą

,,Trudne wierszyki łamiące języki’’

2017-05-16

VIII Powiatowy Konkurs Logopedyczny ,,Chcę mówić pięknie"

2016-11-29

Powiatowy konkurs logopedyczny

2015-11-24

19.11.2015 r.  uczniowie  naszej  szkoły – Zuzia  Stempel  z  klasy  Id  oraz  Igor  Pytel  z  klasy  Ic - wzięli  udział  w  Powiatowym  Konkursie  Logopedycznym  pt.  ,,  Chcę  mówić  pięknie ’’,  zorganizowanym  przez  Szkołę  Podstawową  nr  49  w  Częstochowie.

Zaprezentowali  przygotowane  wcześniej  wiersze  i  brali  udział  w  zabawach  logopedycznych.  Wszyscy  uczestnicy  konkursu  bawili  się  znakomicie.

Nasi  uczniowie  wrócili  z  dyplomami.  Serdecznie  gratulujemy  Zuzi,  która  zajęła  III  miejsce oraz  Igorowi,  który  zdobył  wyróżnienie.

Czytaj więcej o: Powiatowy konkurs logopedyczny

Bajeczka logopedyczna

2015-10-18