Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

M. Staszczyk

Wirusy
znane i nieznane

autorzy: Maria Królikowska,
                        Michał Staszczyk

Słownik wyrazów obcych, najnowsze słownictwo XXI wieku, podaje:

„w języku łacińskim virus – to trucizna;
w biologii, to drobnoustrój, który nie posiada budowy komórkowej, ani własnych enzymów, egzystuje kosztem organizmu żywego wywołując choroby.”

Nauka, która zajmuje się wirusami nazywa się wirusologią, którą interesują także choroby przez nie wywoływane.

Zapobieganie chorobom wirusowym polega na stosowaniu szczepień ochronnych przeciw najczęściej występującym i niebezpiecznym odmianom wirusów. W ostatnich latach pojawia się coraz więcej skutecznych leków, przeciwwirusowych pozwalających leczyć niektóre wywoływane choroby.

Najczęściej spotykane choroby wirusowe człowieka to:

-       AIDS wywołane wirusem HIV,

-       choroby wieku dziecięcego (odra, różyczka, ospa wietrzna, nagminne zapalenie ślinianek przyusznych, tzw. świnka),

-       infekcje wywołujące katar, grypę czyli przeziębienia,

-       wirusowe zapalenie wątroby (żółtaczka zakaźna – choroba „brudnych rąk’),

-       odzwierzęca choroba wirusowa, to wścieklizna.

Przewodnik Pacjenta Koronawirus Nr 1/2020 mówi o koronawirusach – skąd się biorą i jak należy z nimi postępować.
 Naukowcy oceniają, że koronawirusy to bardzo duża grupa istniejąca „od zawsze”. Większość z nich występuje w krajach afrykańskich i azjatyckich u zwierząt. Jednak siedem gatunków koronawirusa „przeskoczyło” na ludzi.

Uważano, że powodują niegroźne choroby górnych dróg oddechowych, takich jak: infekcje gardła, przeziębienie, zapalenie krtani, katar, kaszel. Tak działały cztery koronawirusy zidentyfikowane w XX w. W 2020 roku w Chinach odkryto nową odmianę nazywając SARS (jest to skrót od angielskiej nazwy ciężkiej niewydolności oddechowej).

Cofając się do roku 2012 w Arabii Saudyjskiej wykryto nowego koronawirusa, nazywając go MERS, czyli bliskowschodni zespół oddechowy. Późniejsze badania wykazały, że pierwsze zachorowania wystąpiły w Jordanii. Prawdopodobnie wirus ten przeniósł się z wielbłądów na ludzi i choć epidemia tego wirusa już wygasła, występują od czasu do czasu pojedyncze przypadki zachorowań.

Siódmym koronawirusem atakującym ludzi jest SARS COV-2, który po przedostaniu się do ludzkiego organizmu namnaża się w komórkach nabłonka wyścielającego drogi oddechowe, powodując stany zapalne. Takie zakażenia mają objawy podobne do przeziębienia. Układ immunologiczny zaczyna zwalczać intruza, tak samo jak każde przeziębienie. Jednak wirus ten jest bardzo groźny, gdyż powoduje zaraźliwość. Atakuje w Europie „zajadliwie” nawet w porze zimowej.

Okres inkubacji – jest długi i w tym czasie wirus jest zaraźliwy, znaczy to, że osoba zarażona nie ma żadnych objawów, prowadzi normalne życie i nieświadomie zaraża napotkanych ludzi co prowadzi do szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa.

Naukowcy przyjmują, że SARS COV-2 rozwija się w organizmie od 1-14 dni, a badania z lutego 2020 wykazały, że inkubacja może wynosić nawet 24 dni.

W czasie epidemii szczególne znaczenie ma wzmacnianie organizmu, polegające na dbaniu o śledzionę. Śledziona w organizmie produkuje komórki odpornościowe dlatego musi być silna i zdrowa. Czynnikami wzmacniającymi śledzionę są:

  1. ciepłe posiłki – w ciągu dnia należy zjeść minimum dwa ciepłe posiłki;
  2. odpowiednia zrównoważona dieta;
  3. lekka i wczesna kolacja;
  4. wzmacniające przekąski w postaci owoców leśnych, m. in. suszonych jagód, a także warzywa z patelni, surówki z kapusty, sok z buraka;
  5. unikanie używek, np. mocnej kawy;
  6. odpowiednie nawyki – istotne jest nauczenie się spania na prawym boku. Ta pozycja ułatwia przepływ krwi w śledzionie, co powoduje dotlenienie, a w efekcie lepszą pracę;
  7. kilka razy dziennie uprawiać gimnastykę oddechową oraz regularny ruch.

Plik

Kalendarium

Sobota, 2020-09-26

Imieniny: Cypriana, Justyny

Kalendarz

Wrzesień
pnwtsrczptsond
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Statystyki

  • Odwiedziny: 761176
  • Do końca roku: 96 dni
  • Do wakacji: 272 dni