Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

M. Bajor-Bogdanowska

Oto wystawa prac konkursu plastycznego pt.: ,,Mój najlepszy przyjaciel''

 

 a

Oliwia 3a

 

11

 

Urszula Ociepa 1a

Praca Emilii Rygał

 

Emilia Rygał

 

Szymon

Szymon


Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:

 

 1. 1 Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
 2. 2 Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
 3. 3 Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
 4. 4 Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
 5. 5 Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
 6. 6 Nie rozmawiaj z obcymi.
 7. 7 Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
 8. 8 Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
 9. 9 Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
 10. 10 Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
 11. 11 Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
 12. 12 Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
 13. 13 Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
 14. 14 Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
 15. 15 Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
 16. 16 W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
 17. 17 Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
 18. 18 Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
 19. 19 Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
 20. 20 Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
 21. 21 Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
 22. 22 Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
 23. 23 Nie rozpalaj ogniska w lesie.
 24. 24 Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
 25. 25 Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.


Drogie dzieci!
W tym konkursie mogą brać udział wszyscy ,nawet Ci ,którzy nie mają zdolności plastycznych! Liczą się wasze chęci !
 
Termin nadsyłania prac na konkurs plastyczny ,, Mój najlepszy przyjaciel ''
 
zostaje wydłużony do PONIEDZIAŁKU tj.: do 22.06.2020 r.
 
Przypominam,że prace plastyczne powinny przedstawiać naszego najlepszego przyjaciela
 
(technika dowolna). Prace należy przesłać na adres mailowy: mb.sp21@wp.pl
 
Wszystkie prace zostaną umieszczone na stronie naszej szkoły w zakładce świetlica.
 
Wychowawca świetlicy: Małgorzata Bajor-Bogdanowska

Z okazji Dnia Dziecka 
życzę Wam dzieciaki
śmiechu w domu
i lodów w niedzielę,
i przyjaciół wspaniałych,
i prezentów wiele.
                      
Wychowawca świetlicy: Małgorzata Bajor-Bogdanowska

DZIEŃ DZIECKA W POLSCE I NA ŚWIECIE – HISTORIA, TRADYCJE I CIEKAWOSTKI

Dzień dziecka, który wydaje się towarzyszyć nam od niepamiętnych czasów, tak naprawdę obchodzimy od zaledwie 70 lat.

Prekursorem dzisiejszego Dnia Dziecka, było wydarzenie mające miejsce w Genewie w roku 1925. Odbyła się tam wówczas Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci. Jednak oficjalnie święto Dnia Dziecka trafiło do kalendarza w roku 1954, gdy na forum międzynarodowym wystosowano apel o stworzenie mechanizmów mających zapewnić w przyszłości pokój na ziemi. Jednym z postulatów było zagwarantowanie bezpieczeństwa oraz możliwości rozwoju wszystkim dzieciom na świecie.

DZIEŃ DZIECKA – POCZĄTEK

Nowe święto zostało przyjęte z wielkim entuzjazmem i w kolejnych latach było już obchodzone w niemal każdym kraju. Początkowo nowy zwyczaj obejmował jedynie obdarowywanie najmłodszych drobnymi upominkami i prezentami. Później dzień ten stał się czasem przeznaczonym dla całej rodziny i w niektórych państwach dniem wolnym od pracy, by rodzina mogła być razem.

W roku 1954 Organizacja Narodów Zjednoczonych ustaliła Deklarację Praw Dziecka, która pomogła rozpowszechnić wzniosłe ideały dotyczące życia i przyszłości dzieci. Wszystkie one zostały zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych. Wydarzenie to miało miejsce 20 listopada i to właśnie ten dzień w wielu krajach stał się symboliczną datą dnia najmłodszych. Jednak pomysłodawcy ogłosili wyraźnie, że wszystkie kraje powinny ustalić własne daty tego święta. Powinny one być historycznie lub kulturowo związane z dziećmi.


DZIEŃ DZIECKA W POLSCE

Pierwsze odnotowane obchody Dnia dziecka w Polsce pochodzą z roku 1929. Wówczas święto to związane było z Kościołem Katolickim. O poranku, przed szkołą dzieci i rodzice spotkali się na mszy, a po niej wszyscy szli do szkół, gdzie odbywały się przedstawienia i luźne, raczej żartobliwe lekcje w obecności rodziców

Wyjazd z dziećmi do muzeum, zawsze jest dobrym pomysłem.

Aż do roku 1952 Dzień Dziecka w Polsce obchodzono nieoficjalnie we wrześniu. Następnie datę tą zmieniono na 1 czerwca. Zmiana dotyczyła całego bloku państw socjalistycznych, którego częścią była wówczas Polska.

Dziś polskie dzieci w swoje święto otrzymują prezenty, słodycze i upominki, a na wiele obowiązków, które zobowiązane są wykonywać na co dzień, przymyka się oko. Dotyczy to między innymi godzin lekcyjnych. Zamiast sztywnej, klasowej nauki zabiera się dzieci na wycieczki, do kina lub organizuje zabawy i gry w plenerze.

Nie trzeba wspominać, że jest to jeden z bardziej wyczekiwanych przez dzieci dni w roku.


DZIEŃ DZIECKA NA ŚWIECIE

Organizacyjnie Dzień Dziecka obchodzony jest bardzo podobnie na całym świecie. Są prezenty, atmosfera święta i mnóstwo zabawy. Jednak nie wszędzie świętuje się w tym samym czasie.

DZIEŃ DZIECKA W NIEMCZECH

Dzieciaki w Niemczech są szczęściarzami, gdyż tam obchodzi się Dzień Dziecka dwa razy w roku. Wynika to z wydarzeń historycznych. Przed upadkiem ZSRR, wschodnia część Niemiec obchodziła Dzień Dziecka 1 czerwca, podobnie jak reszta Bloku Wschodniego. Niemcy na zachodzie świętowali 20 września. Po połączeniu Niemiec uznano, że nie warto wszczynać kłótni o to, który dzień jest lepszy i ustalono obchody Dnia Dziecka dwa razy w roku.

DZIEŃ DZIECKA W PARAGWAJU

Znajomy podróżnik, na zabój zakochany w Ameryce Południowej, opowiedział nam, jak jego dzieci obchodzą święto w dalekim Paragwaju.

 Przygotowania do uroczystości zaczynają się już kilka dni przed samym świętem, które przypada na 16 sierpnia. Data ta ma upamiętniać krwawą bitwę pod Acosta Nu. Miała ona miejsce podczas wojny paragwajskiej (1864 do 1870), zwanej również wojną trójprzymierza. Siły zbrojne Paragwaju starły się z koalicją Brazylii, Argentyny i Urugwaju. Był to najkrwawszy konflikt jaki kiedykolwiek widziano w tamtej części świata. Połowa mieszkańców Paragwaju została zabita, większość to dzieci i młodzi mężczyźni.

Z powodu smutnego dnia w rocznicę, którego organizowane jest święto dzieci, uroczystości w Paragwaju są bardziej wzniosłe niż w innych częściach świata.

 
DZIEŃ DZIECKA W TURCJI

Turkowie obchody Dnia Dziecka ustalili na dzień 23 kwietnia. Ma on przypominać o odzyskaniu przez Turcję suwerenności. Fajnym zwyczajem w Turcji jest malowanie dzieci kolorowymi farbami, ma to upodobnić je do zwierząt, roślin czy owadów. Powoli zwyczaj ten trafia również i do nas.

Latawce na niebie wyglądają bajecznie, zwłaszcza gdy jest ich naprawdę dużo.

Innym ciekawym zwyczajem związanym z tureckim Dniem Dziecka jest puszczanie latawców. Można sobie tylko wyobrazić jak wygląda błękitne niebo, gęsto pokryte kolorowymi latawcami.

DZIEŃ DZIECKA WE FRANCJI I WŁOSZECH

Włosi i Francuzi obchodzą święto dzieci najwcześniej bo już 6 stycznia. Bardziej popularną nazwą tego święta w tych państwach jest Dzień Rodziny. Tradycją jest wspólna, uroczysta kolacja, po której dzieci otrzymują prezenty i słodycze. Zakłada im się na głowy papierowe korony i spełnia wszystkie zachcianki.

W tym dniu we Włoszech i południowej części Francji, popularne jest ciasto z wróżbą. Zapieczone w cieście karteczki z wróżbami mają powiedzieć dzieciom co czeka ich w nadchodzącym roku. Wróżby przeważnie dotyczą szkoły i spraw ze szkołą związanych.

 

 

DZIEŃ DZIECKA W AUSTRALII

Australijczycy lekko pokrzywdzili swoje dzieci, ustalając ich święto na pierwszą sobotę lipca. Sam pamiętam, gdy jako dziecko denerwowałem się, jak Dzień Dziecka przypadał w weekend J

DZIEŃ DZIECKA W JAPONII

Święto Dzieci zupełnie inaczej wygląda w Japonii. Tam chłopcy obchodzą Dzień Dziecka 3 marca, a dziewczynki 5 maja. Symbolem rodziny w Japonii jest ryba. Dlatego też w dniu obchodów święta chłopca, jako przyszłej głowy rodziny, wiedza się w ogrodach papierowe ryby, które członkowie rodziny sklejają wspólnie już kilka dni wcześniej.

Ryba w kolorze czarnym to ojciec, a czerwona matka. Ryby niebieskie symbolizują syna, jest ich tyle ilu jest potomków płci męskiej w danej rodzinie.

Dziewczynki natomiast, zgodnie ze stereotypem, stroją lalki w swoje święto. Dzień Dziecka dla dziewczynek jest jednocześnie narodowym Świętem Lalki w Japonii.

  INNE ŚWIĘTA DOTYCZĄCE DZIECI NA ŚWIECIE

 • ·12 luty to Międzynarodowy Dzień Dzieci Żołnierzy,
 • ·12 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy,
 • ·25 maja, Międzynarodowy Dzień Dzieci Zaginionych,
 • ·4 czerwca Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji i Przemocy,
 • ·12 czerwca natomiast jest ważnym dniem Sprzeciwu wobec zmuszaniu dzieci do pracy,
 • ·16 czerwca to Dzień Dziecka Afrykańskiego,
 • ·11 październik to Dzień Dziewczynki,
 • ·19 listopada jest Międzynarodowym Dniem Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci.

 Pamiętajcie, że każde dziecko jest ważne i to każdego dnia. Powinniśmy zrobić wszystko by dzieciaki były szczęśliwe, gdyż to on będą kreowały świat w jakim przyjdzie nam się starzeć.

DZIEŃ DZIECKA CIEKAWOSTKI

 • ·Dzień Dziecka, poza tradycyjną symboliką, służy do wszelkiego rodzaju rozważań, dotyczących roli dzieci w naszym społeczeństwie. To właśnie takie spotkania i rozmowy zaowocowały wieloma zmianami w prawie, które dziś ułatwiają dzieciom życie i pomagają z uśmiechem patrzeć w przyszłość.
 • ·Początkowo Dzień Dziecka obchodzony w Niedzielę i obdarowywano dzieci kwiatami. Dlatego też pierwsza nazwa Dnia Dziecka to Kwiatowa Niedziela lub Dzień Róży.
 • ·W Polsce od roku 1994 w Dzień Dziecka obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Tradycja ta została ostatnio złamana przez rząd PiS i spotkanie polityków z dziećmi nie odbyło się.
 • ·Francuzi zamiast tradycyjnego Dnia Dziecka obchodzą 6 stycznia Dzień Rodziny.
 • ·Brazylijczycy świętują Dzień Dziecka 12 października.

W Szwecji nie istnieje zwyczaj obdarowywania dzieci prezentami. W zamian tego organizowane są spotkania i dyskusje o sprawach dotyczących najmłodszych.


 Top 10 najciekawszych zawodów świata

 Wielu z nas marzy o tym, aby praca, którą się wykonuje była nie tylko źródłem dochodu, ale też przyjemnością. Tymczasem rzeczywistość pisze często zupełnie inne scenariusze, w których mało satysfakcjonująca, nierozwojowa lub po prostu nieciekawa praca, gra główną rolę. Jeśli więc jesteś na początku swojej drogi zawodowej i nie jesteś pewien/pewna, która profesja pozwoli ci najlepiej rozwinąć skrzydła, być może zainspiruje cię poniższa lista. Od zajęć dla osób mocno stąpających po ziemi, przez zawody kreatywne, po profesje zupełnie nietuzinkowe i piastowane przez znikomy promil ludzi na globie. Najciekawsze zawody świata? Oto 10 z nich.

 Chirurg

 Bardzo ceniony, lecz niezwykle trudny zawód. Perfekcja w jego wykonywaniu, to prosta droga do sukcesu i sławy. Do tego, co prawda, daleka droga - wymagające studia medyczne, specjalizacja, lata praktyk, to tylko część ogromnej pracy, którą musisz włożyć, by stać się doskonałym chirurgiem. Uścisk dłoni wdzięcznego pacjenta i świadomość niesionej codziennie, specjalistycznej pomocy, to z pewnością ogromna wartość moralna, którą niesie za sobą ten zawód. W przypadku dobrego chirurga jednak, wynagrodzenie idzie zazwyczaj w parze z wysokim stopniem kwalifikacji, jest to więc profesja słusznie doskonale płatna i niezwykle pożądana na całym świecie. Warto w porę podjąć decyzję o wyborze studiów medycznych, jeśli taki charakter pracy spełnia wasze zawodowe oczekiwania.

 Web developer

 Branża IT, od lat oferuje szeroki wachlarz usług. Zawód Web developera, nieodzowny w dobie Internetu i masowego, komercyjnego wykorzystania stron internetowych, w których odpowiednia grafika i layout nie tylko zadowolą “odbiorcę - estetę”, lecz przede wszystkich efektywnie wpłyną na sprzedaż czy reklamę produktów, to jedna z najciekawszych propozycji pracy, którą oferuje branża IT. Zarobki? Uzależnione od talentu i doświadczenia, zazwyczaj bardzo satysfakcjonujące. Możliwości rozwoju? Nieograniczone! Udział w prestiżowych kampaniach marketingowych dla najlepszych światowych lub krajowych marek, to wisienka na torcie, którą przyjemnie jest spożyć po zakończeniu zazwyczaj bardzo wymagających projektów.

 Grafik 3d

 Entuzjaści gier komputerowych, czyli liczna grupa bezpośrednich odbiorców talentu grafików 3D, bardzo wysoko cenią sobie tę profesję. Gdyby nie duże zdolności plastyczne i kreacjonistyczne grafików 3D, ich przygoda z najlepszymi grami komputerowymi świata nie byłaby tak ekscytująca. Być doskonałym grafikiem 3D to mieć “tę moc”, by efekty twojej pracy wbiły w fotel nawet najbardziej wymagających graczy. To zdecydowanie zawód przyszłości, za który już w tej chwili otrzymuje się wysokie wynagrodzenie. Jeśli więc masz talent plastyczny, lecz twoja wizja pracy jest bliższa nowym technologiom niż pracowni malarskiej, to zdecydowanie zawód dla ciebie!

 Konserwator dzieł sztuki

 Marzysz o spotkaniu z Michałem Aniołem bez konieczności budowania wehikułu czasu, a sztuka to twoja wielka pasja, której możesz wiele poświęcić? Konserwator dzieł sztuki to praca dla ciebie, jeśli do marzeń dodasz lata studiów oraz ciężkiej, wymagającej niesłychanej wiedzy, skrupulatności i precyzji pracy. Obcowanie z bezcennymi dziełami sztuki i możliwość zachowania jakości tych dzieł dla przyszłych pokoleń to bez wątpienia jedno z najciekawszych zajęć na świecie. Wynagrodzenie? Zależy od doświadczenia i umiejętności, trzeba jednak uczciwie przyznać, że nie jest to najbardziej intratna profesja. Cóż, nie zawsze można mieć jednocześnie najciekawszą i najlepiej płatną pracę.

 Architekt wnętrz

 Ze względu na ogólnoświatowe tendencje budowania mieszkań o małych metrażach, posiadacze własnego M są niejednokrotnie skazani na pomoc profesjonalisty, który sprawi, że nawet najmniejsze lokum będzie funkcjonalnym i przyjaznym miejscem do życia. Wbrew powszechnej opinii nie jest to tylko praca z użyciem programu komputerowego do projektowania wnętrz. Profesjonalny architekt wnętrz powinien znać się równie dobrze  na murowaniu, hydraulice i instalacji elektrycznej jak na doborze właściwych kolorów ścian i mebli. Dzięki wiedzy i multizadaniowości, to jedna z najlepiej płatnych i najbardziej interesujących profesji na świecie, łącząca funkcjonalność i design z troską o zapewnienie komfortowego życia na często bardzo ograniczonej przestrzeni.

 Astronauta

 Kosmiczny pomysł na życie? Dlaczego nie? Marzenia o podróżach w kosmos towarzyszą każdemu dziecku i niejednemu dorosłemu. Zawód astronauty wykonuje nieliczna, ściśle wyselekcjonowana grupa ludzi. Co więc zrobić by pracować w tym zawodzie? Być rewelacyjnym pilotem- najlepiej marynarki wojennej, świetnym fizykiem, ponadprzeciętnym inżynierem i nieziemsko zdeterminowanym, żądnym przygód człowiekiem. Najciekawszy zawód Galaktyki? Zdecydowanie tak.

 Pilot

 To nadal jeden z najbardziej prestiżowych i najlepiej płatnych zawodów świata, gwarantujący stabilne zatrudnienie, lecz o wiele mniej stabilne warunki pracy. Wymagający odpowiednich cech osobowościowych, nienagannego zdrowia, ogromnej wiedzy inżynieryjnej i doskonałych umiejętności technicznych. Ze względu na mnóstwo restrykcji związanych z możliwością wykonywania tego zawodu, sny o lataniu często przechodzą do lamusa. Jeśli jednak dysponujesz wszystkimi niezbędnymi cechami charakteru, tężyzną fizyczną i specjalistyczną wiedzą, to gratulacje! Możesz czuć się wyróżniony.

 Fotograf

 Fotografia daje nieograniczone pole zawodowych możliwości. To twój wybór, czy zdecydujesz się na fotografowanie mody, produktów, uroczystości czy może skierujesz obiektyw w stronę zleceń dla National Geographic. Niemal każda dziedzina fotografii, którą zdecydujesz się zająć, jeśli będziesz to robić profesjonalnie, a twoje zdjęcia będzie charakteryzowała wysoka jakość artystyczna i techniczna, sukces to tylko kwestia czasu.

 Terapeuta

 Stres, depresja, socjopatia, agresja, lęki, nałogi i mnóstwo podobnych problemów cywilizacyjnych do rozwiązania to codzienność każdego terapeuty. Studia psychologicznie od lat cieszą się dużą popularnością, a na terapeutów czekają etaty w klinikach państwowych i prywatnych. Otwarcie mówi się, że to zawód przyszłości. Czy najciekawszy na świecie? Podróżnicy i piloci zapewne weszliby tu w polemikę, choć trudno walczyć z tezą, że meandry ludzkiego umysłu to bardzo interesujące zagadnienie. Psychologia jest dla wielu ciekawą, bo wciąż nie do końca zbadaną dziedziną nauki. Co prawda od czasów Freuda i Junga dużo się zmieniło, to nadal wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Topowi amerykańscy terapeuci zarabiają setki dolarów za godzinną sesję, ci najlepsi potrafią zdziałać cuda i wyciągnąć z nawet największych psychicznych tarapatów.

Wychowawca świetlicy: Małgorzata Bajor-Bogdanowska


 W nawiązaniu do świetlicowego tematu tygodnia ,, Książka w moim domu '' przesyłam wszystkim uczniom 12 powodów, dla których warto czytać książki:

 1.Poszerzenie słownictwa. Czytając, obojętnie co by to było, czy specjalistyczne branżowe czasopisma, czy książki, czy nawet codzienne brukowce - poszerzasz swój zasób słownictwa. Powód jest prosty, stykamy się z niezliczoną liczbą autorów. Każdy z nich ma swój własny styl pisania, odrębną wiedzę, inne podejście. Autorzy wręcz prześcigają się o lepsze sformułowania i błyskotliwsze określenia, a to skutkuje bogatą paletą słów, które Ty, jako czytelnik, możesz wprowadzić do swojego języka.

2. Rozwój wyobraźni. Czytając skomplikowane, żywe opisy scen znajdujących się w książce, jesteś zmuszony do wyobrażani sobie tego, o czym pisze autor. Regularne czytanie rozwija Twoją wyobraźnię i sprawia, że łatwiej Ci stworzyć w umyśle coraz bardziej abstrakcyjne obrazy. W konsekwencji łatwiej jest Ci "zobaczyć" dany przedmiot lub sytuacje, jeszcze zanim powstanie/nastąpi.

3. Nauka myślenia. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Książki uczą myśleć, zmuszają Twój mózg do aktywności, przez co powstają nowe wiązania neuronalne w mózgu. Czytając, z tygodnia na tydzień zauważasz, że jesteś produktywniejszy, a Twoja aktywność myślowa przynosi Ci coraz więcej korzyści.

4. Relaks i odprężenie. Nic tak nie koi skołatanych nerwów jak wieczór z dobrą książką i aromatyczną kawą. Kiedy czytasz troski dnia codziennego odchodzą w dal, przestajesz myśleć o pracy, finansach, problemach rodzinnych. To wszystko jest poza Tobą, gdyż wkraczasz w świat, który stworzył dla Ciebie autor i w którym Twoje osobiste rozterki nie istnieją. Taki relaks ułatwia Ci zasypianie i odniża poziom hormonów stresu.

5. Zasady pisowni. Kiedy czytasz, automatycznie zapamiętujesz sposób zapisu danych słów i zwrotów. Osoby, które regularnie czytają, nie mają problemów z ortografią, bo ich mózgi opatrzyły się z poprawnym zapisem i starają się go automatycznie odwzorować.

6. Lepsze wysławianie. Zasada ta sama jak przy rozwoju słownictwa lecz jednocześni, słowa, które zapamiętujesz wprowadzasz do swojego codziennego języka. Wysławiasz się logicznie, inteligentnie i w przyjemny dla uch sposób.

7. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Załóżmy, że pracujesz w sektorze informatycznym, technicznym, managerskim lub podobnym, wymagającym ciągłego doskonalenia się. Czytając książki związane tematycznie ze swoim zawodem, jesteś stale na bieżąco, podążasz z duchem rozwoju i nie obce Ci żadne rynkowe nowinki. W takiej sytuacji jesteś na rynku pracy "towarem" cenniejszym, niż Twój kolega, posiadający takie samo wykształcenie, ale nie zgłębiającym swojej wiedzy na bieżąco.

8. Kreatywność. Książki dostarczają mnóstwo pomysłów. Możesz podpatrzyć coś u bohatera książki i wcielić w swoim życiu, ale też najzwyklej w świecie zainteresowany tym, co czytasz stworzyć własny, oryginalny pomysł. W świecie książki nie ma barier, jeśli oswoisz się dobrze z tym światem, zrozumiesz, że stać Cię na pomysły równie dobre, jak Twojego ulubionego bohatera.

9. Oszczędność pieniędzy. Załóżmy, że musisz się czegoś nauczyć - do szkoły, do pracy, obojętnie. Masz do wyboru dwie opcje: drogie szkolenie lub naukę na własną rękę, przy pomocy niezbędnej literatury. Co wybierzesz? Oczywiście, niektórzy mogą stwierdzić, że nie wszystkiego można nauczyć się samemu z książki, zgoda, ale nie zmienia to faktu, że i tak ogrom wiedzy teoretycznej możesz posiąść na własną rękę, dzięki odpowiednio dobranym książkom bądź czasopismom. Czas poświęcony, właściwie taki sam, ale jaka oszczędność.

10. Podniesienie samooceny. Udajesz się na przyjęcie, podczas którego zostajesz wciągnięty w dyskusję. Dobrze się składa, bo temat rozmowy jest Ci dobrze znany - czytałeś o nim ostatnio. Jak się czujesz w tej dyskusji? Dobrze, prawda? Rozmówcy nie są w stanie Cię niczym zaskoczyć i nie masz się co obawiać, że wyjdziesz na ignoranta. Znasz temat, czujesz się swobodnie, Twoje poczucie własnej wartości wzrasta, jesteś doceniony w grupie. Być może to Ty inicjujesz rozmowę, błyszczysz elokwencją i znajomością pewnych tematów. Na pewno istnieje dziedzina, w której to inni mogą się uczyć od Ciebie, dzięki czytaniu, takich dziedzin może być więcej.

11. Kształtowanie charakteru. Młodzież czytając książki obyczajowe, psychologiczne itp. uczy się kształtować charakter, rozróżniać pozytywne i negatywne zachowania. Perypetie książkowych bohaterów niejednokrotnie bardzo dobrze odzwierciedlają nasze codzienne życie. Pokazują jakie konsekwencje mają poszczególne życiowe wybory i co w społeczeństwie jest akceptowane a co negowane. Nawet dorosły czytelnik może wynieść wiele z takich z pozoru prostych historii. Życie zaskakuje nas każdego dnia, w pewnym sensie przez te wszystkie lata piszemy swoją własną książkę i my, jako jej główni bohaterowie, zmagamy się z codziennością tak samo jak ci fikcyjni. Czasami znajomość ich życia może pomóc nam we własnym.

12. Poprawa pamięci. Czytając i wyobrażając sobie poszczególne sceny tworzysz nowe ścieżki neuronalne i tym samym wpływasz na rozwój swojego mózgu. Owocuje to poprawą pamięci, zwiększeniem zdolności koncentracji, łatwością kojarzenia faktów i analizowania. Jednym słowem regularne czytanie sprawia, że z dnia na dzień stajesz się inteligentniejszy i efektywniejszy.

Wychowawca świetlicy: Małgorzata Bajor-Bogdanowska


 Dowcipy po angielsku o Jasiu w szkole

 

Dowcipy o Jasiu po angielsku – Dlaczego się spóźniłeś Jasiu?

 • Teacher: “Why are you late, Johnny?”

(Nauczyciel: „Dlaczego się spóźniłeś Jasiu?”)

 • Johnny: “Because of a sign down the road.”

(Jasiu: „Przez znak na drodze”)

 • Teacher: “What does a sign have to do with you being late?”

(Nauczyciel: „Co ma znak wspólnego z byciem spóźnionym?”)

 • Johnny: “The sign said, ‘School Ahead, Go Slow!’”

(Jasiu: „Znak mówił „Przed Tobą Szkoła, zwolnij”)

Dowcipy po angielsku o szkole – Lekcja geografii

 • The teacher of the earth science class was lecturing on map reading.

(Nauczyciel nauki o ziemi wykłada na temat czytania map.)

 • After explaining about latitude, longitude, degrees and minutes the teacher asked:

(Po wyjaśnieniu szerokości geograficznej, długości geograficznej, stopni i minut, nauczyciel zapytał:)

 • Suppose I asked you to meet me for lunch at 23 degrees, 4 minutes north latitude and 45 degrees, 15 minutes east longitude…?”

(Przypuśćmy, że proszę was byśmy spotkali się na lunch na 23 stopniach, 4 minutach szerokości północnej i piętnastu minutach długości wschodniej…? – gdybamy tu o teraźniejszości, stąd drugi tryb warunkowy)

 • After a confused silence, a voice volunteered, “I guess you’d be eating alone.”

(Po pełnej pomieszania ciszy, zgłosił się głos, „Zgaduję, że zjadłby go Pan sam”)

Dowcipy po angielsku o szkole – Lekcja fizyki

 • Physics Teacher: “Isaac Newton was sitting under a tree when an apple fell on his head and he discovered gravity. Isn’t that wonderful?”

(Nauczyciel fizyki: „Izaak Newton siedział pod drzewem, gdy jabłko spadło mu na głowę i odkrył grawitację. Czyż to nie wspaniałe?”)

 • Johnny: “Yes sir, if he had been sitting in class looking at books like us, he wouldn’t have discovered anything.”

(Jasiu: “Tak proszę pana, gdyby siedział w klasie i patrzył w książki jak my, to niczego by nie odkrył.”)

Zwróć uwagę jak ładnie skonstruowana jest odpowiedź ucznia. Jako, że spekulujemy o przeszłościa nie o teraźniejszości, zastosował poprawnie trzeci a nie drugi tryb warunkowy! Tak więc to patrzenie w książki chyba aż  tak bardzo na złe mu tak nie wyszło! ?

Wychowawca świetlicy: Małgorzata Bajor-Bogdanowska


 

Dzisiaj trochę zabawy w języku angielskim. Przeczytajcie przysłowia a potem odpowiedzcie na ciekawe zagadki o zwierzętach -:)
 Przysłowia angielskie:

Kalendarium

Sobota, 2020-09-26

Imieniny: Cypriana, Justyny

Kalendarz

Wrzesień
pnwtsrczptsond
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Statystyki

 • Odwiedziny: 761180
 • Do końca roku: 96 dni
 • Do wakacji: 272 dni