Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

M. Bajor-Bogdanowska

Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:

 

 1. 1 Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
 2. 2 Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
 3. 3 Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
 4. 4 Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
 5. 5 Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
 6. 6 Nie rozmawiaj z obcymi.
 7. 7 Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
 8. 8 Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
 9. 9 Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
 10. 10 Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
 11. 11 Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
 12. 12 Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
 13. 13 Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
 14. 14 Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
 15. 15 Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
 16. 16 W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
 17. 17 Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
 18. 18 Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
 19. 19 Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
 20. 20 Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
 21. 21 Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
 22. 22 Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
 23. 23 Nie rozpalaj ogniska w lesie.
 24. 24 Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
 25. 25 Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.


Drogie dzieci!
W tym konkursie mogą brać udział wszyscy ,nawet Ci ,którzy nie mają zdolności plastycznych! Liczą się wasze chęci !
 
Termin nadsyłania prac na konkurs plastyczny ,, Mój najlepszy przyjaciel ''
 
zostaje wydłużony do PONIEDZIAŁKU tj.: do 22.06.2020 r.
 
Przypominam,że prace plastyczne powinny przedstawiać naszego najlepszego przyjaciela
 
(technika dowolna). Prace należy przesłać na adres mailowy: mb.sp21@wp.pl
 
Wszystkie prace zostaną umieszczone na stronie naszej szkoły w zakładce świetlica.
 
Wychowawca świetlicy: Małgorzata Bajor-Bogdanowska

Z okazji Dnia Dziecka 
życzę Wam dzieciaki
śmiechu w domu
i lodów w niedzielę,
i przyjaciół wspaniałych,
i prezentów wiele.
                      
Wychowawca świetlicy: Małgorzata Bajor-Bogdanowska

DZIEŃ DZIECKA W POLSCE I NA ŚWIECIE – HISTORIA, TRADYCJE I CIEKAWOSTKI

Dzień dziecka, który wydaje się towarzyszyć nam od niepamiętnych czasów, tak naprawdę obchodzimy od zaledwie 70 lat.

Prekursorem dzisiejszego Dnia Dziecka, było wydarzenie mające miejsce w Genewie w roku 1925. Odbyła się tam wówczas Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci. Jednak oficjalnie święto Dnia Dziecka trafiło do kalendarza w roku 1954, gdy na forum międzynarodowym wystosowano apel o stworzenie mechanizmów mających zapewnić w przyszłości pokój na ziemi. Jednym z postulatów było zagwarantowanie bezpieczeństwa oraz możliwości rozwoju wszystkim dzieciom na świecie.

DZIEŃ DZIECKA – POCZĄTEK

Nowe święto zostało przyjęte z wielkim entuzjazmem i w kolejnych latach było już obchodzone w niemal każdym kraju. Początkowo nowy zwyczaj obejmował jedynie obdarowywanie najmłodszych drobnymi upominkami i prezentami. Później dzień ten stał się czasem przeznaczonym dla całej rodziny i w niektórych państwach dniem wolnym od pracy, by rodzina mogła być razem.

W roku 1954 Organizacja Narodów Zjednoczonych ustaliła Deklarację Praw Dziecka, która pomogła rozpowszechnić wzniosłe ideały dotyczące życia i przyszłości dzieci. Wszystkie one zostały zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych. Wydarzenie to miało miejsce 20 listopada i to właśnie ten dzień w wielu krajach stał się symboliczną datą dnia najmłodszych. Jednak pomysłodawcy ogłosili wyraźnie, że wszystkie kraje powinny ustalić własne daty tego święta. Powinny one być historycznie lub kulturowo związane z dziećmi.


DZIEŃ DZIECKA W POLSCE

Pierwsze odnotowane obchody Dnia dziecka w Polsce pochodzą z roku 1929. Wówczas święto to związane było z Kościołem Katolickim. O poranku, przed szkołą dzieci i rodzice spotkali się na mszy, a po niej wszyscy szli do szkół, gdzie odbywały się przedstawienia i luźne, raczej żartobliwe lekcje w obecności rodziców

Wyjazd z dziećmi do muzeum, zawsze jest dobrym pomysłem.

Aż do roku 1952 Dzień Dziecka w Polsce obchodzono nieoficjalnie we wrześniu. Następnie datę tą zmieniono na 1 czerwca. Zmiana dotyczyła całego bloku państw socjalistycznych, którego częścią była wówczas Polska.

Dziś polskie dzieci w swoje święto otrzymują prezenty, słodycze i upominki, a na wiele obowiązków, które zobowiązane są wykonywać na co dzień, przymyka się oko. Dotyczy to między innymi godzin lekcyjnych. Zamiast sztywnej, klasowej nauki zabiera się dzieci na wycieczki, do kina lub organizuje zabawy i gry w plenerze.

Nie trzeba wspominać, że jest to jeden z bardziej wyczekiwanych przez dzieci dni w roku.


DZIEŃ DZIECKA NA ŚWIECIE

Organizacyjnie Dzień Dziecka obchodzony jest bardzo podobnie na całym świecie. Są prezenty, atmosfera święta i mnóstwo zabawy. Jednak nie wszędzie świętuje się w tym samym czasie.

DZIEŃ DZIECKA W NIEMCZECH

Dzieciaki w Niemczech są szczęściarzami, gdyż tam obchodzi się Dzień Dziecka dwa razy w roku. Wynika to z wydarzeń historycznych. Przed upadkiem ZSRR, wschodnia część Niemiec obchodziła Dzień Dziecka 1 czerwca, podobnie jak reszta Bloku Wschodniego. Niemcy na zachodzie świętowali 20 września. Po połączeniu Niemiec uznano, że nie warto wszczynać kłótni o to, który dzień jest lepszy i ustalono obchody Dnia Dziecka dwa razy w roku.

DZIEŃ DZIECKA W PARAGWAJU

Znajomy podróżnik, na zabój zakochany w Ameryce Południowej, opowiedział nam, jak jego dzieci obchodzą święto w dalekim Paragwaju.

 Przygotowania do uroczystości zaczynają się już kilka dni przed samym świętem, które przypada na 16 sierpnia. Data ta ma upamiętniać krwawą bitwę pod Acosta Nu. Miała ona miejsce podczas wojny paragwajskiej (1864 do 1870), zwanej również wojną trójprzymierza. Siły zbrojne Paragwaju starły się z koalicją Brazylii, Argentyny i Urugwaju. Był to najkrwawszy konflikt jaki kiedykolwiek widziano w tamtej części świata. Połowa mieszkańców Paragwaju została zabita, większość to dzieci i młodzi mężczyźni.

Z powodu smutnego dnia w rocznicę, którego organizowane jest święto dzieci, uroczystości w Paragwaju są bardziej wzniosłe niż w innych częściach świata.

 
DZIEŃ DZIECKA W TURCJI

Turkowie obchody Dnia Dziecka ustalili na dzień 23 kwietnia. Ma on przypominać o odzyskaniu przez Turcję suwerenności. Fajnym zwyczajem w Turcji jest malowanie dzieci kolorowymi farbami, ma to upodobnić je do zwierząt, roślin czy owadów. Powoli zwyczaj ten trafia również i do nas.

Latawce na niebie wyglądają bajecznie, zwłaszcza gdy jest ich naprawdę dużo.

Innym ciekawym zwyczajem związanym z tureckim Dniem Dziecka jest puszczanie latawców. Można sobie tylko wyobrazić jak wygląda błękitne niebo, gęsto pokryte kolorowymi latawcami.

DZIEŃ DZIECKA WE FRANCJI I WŁOSZECH

Włosi i Francuzi obchodzą święto dzieci najwcześniej bo już 6 stycznia. Bardziej popularną nazwą tego święta w tych państwach jest Dzień Rodziny. Tradycją jest wspólna, uroczysta kolacja, po której dzieci otrzymują prezenty i słodycze. Zakłada im się na głowy papierowe korony i spełnia wszystkie zachcianki.

W tym dniu we Włoszech i południowej części Francji, popularne jest ciasto z wróżbą. Zapieczone w cieście karteczki z wróżbami mają powiedzieć dzieciom co czeka ich w nadchodzącym roku. Wróżby przeważnie dotyczą szkoły i spraw ze szkołą związanych.

 

 

DZIEŃ DZIECKA W AUSTRALII

Australijczycy lekko pokrzywdzili swoje dzieci, ustalając ich święto na pierwszą sobotę lipca. Sam pamiętam, gdy jako dziecko denerwowałem się, jak Dzień Dziecka przypadał w weekend J

DZIEŃ DZIECKA W JAPONII

Święto Dzieci zupełnie inaczej wygląda w Japonii. Tam chłopcy obchodzą Dzień Dziecka 3 marca, a dziewczynki 5 maja. Symbolem rodziny w Japonii jest ryba. Dlatego też w dniu obchodów święta chłopca, jako przyszłej głowy rodziny, wiedza się w ogrodach papierowe ryby, które członkowie rodziny sklejają wspólnie już kilka dni wcześniej.

Ryba w kolorze czarnym to ojciec, a czerwona matka. Ryby niebieskie symbolizują syna, jest ich tyle ilu jest potomków płci męskiej w danej rodzinie.

Dziewczynki natomiast, zgodnie ze stereotypem, stroją lalki w swoje święto. Dzień Dziecka dla dziewczynek jest jednocześnie narodowym Świętem Lalki w Japonii.

  INNE ŚWIĘTA DOTYCZĄCE DZIECI NA ŚWIECIE

 • ·12 luty to Międzynarodowy Dzień Dzieci Żołnierzy,
 • ·12 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy,
 • ·25 maja, Międzynarodowy Dzień Dzieci Zaginionych,
 • ·4 czerwca Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji i Przemocy,
 • ·12 czerwca natomiast jest ważnym dniem Sprzeciwu wobec zmuszaniu dzieci do pracy,
 • ·16 czerwca to Dzień Dziecka Afrykańskiego,
 • ·11 październik to Dzień Dziewczynki,
 • ·19 listopada jest Międzynarodowym Dniem Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci.

 Pamiętajcie, że każde dziecko jest ważne i to każdego dnia. Powinniśmy zrobić wszystko by dzieciaki były szczęśliwe, gdyż to on będą kreowały świat w jakim przyjdzie nam się starzeć.

DZIEŃ DZIECKA CIEKAWOSTKI

 • ·Dzień Dziecka, poza tradycyjną symboliką, służy do wszelkiego rodzaju rozważań, dotyczących roli dzieci w naszym społeczeństwie. To właśnie takie spotkania i rozmowy zaowocowały wieloma zmianami w prawie, które dziś ułatwiają dzieciom życie i pomagają z uśmiechem patrzeć w przyszłość.
 • ·Początkowo Dzień Dziecka obchodzony w Niedzielę i obdarowywano dzieci kwiatami. Dlatego też pierwsza nazwa Dnia Dziecka to Kwiatowa Niedziela lub Dzień Róży.
 • ·W Polsce od roku 1994 w Dzień Dziecka obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Tradycja ta została ostatnio złamana przez rząd PiS i spotkanie polityków z dziećmi nie odbyło się.
 • ·Francuzi zamiast tradycyjnego Dnia Dziecka obchodzą 6 stycznia Dzień Rodziny.
 • ·Brazylijczycy świętują Dzień Dziecka 12 października.

W Szwecji nie istnieje zwyczaj obdarowywania dzieci prezentami. W zamian tego organizowane są spotkania i dyskusje o sprawach dotyczących najmłodszych.

Kalendarium

Czwartek, 2020-07-02

Imieniny: Kariny, Serafiny

Kalendarz

Lipiec
pnwtsrczptsond
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Statystyki

 • Odwiedziny: 721842
 • Do końca roku: 182 dni
 • Do wakacji: -6 dni