Miejski konkurs poetycko-plastyczny „Wierszem malowane…”

Dnia 22 października 2019 r. odbył się w naszej szkole Miejski integracyjny konkurs poetycko-plastyczny „Wierszem malowane…”, adresowany do uczniów klas starszych szkoły podstawowej. Organizowaliśmy go we współpracy z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną RODN WOM w Częstochowie. Głównym celem konkursu było zachęcenie dzieci do czytania poezji i kreatywnego wykorzystywania tekstów poetyckich oraz rozwijanie wyobraźni    i wrażliwości artystycznej. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu na miejscu pracy plastycznej inspirowanej wysłuchanym na żywo tekstem poetyckim z podkładem muzycznym.

W konkursie wzięło udział 42 uczniów z 14 częstochowskich szkół podstawowych. Uczniowie wykonywali swoje prace na miejscu, nie znając wcześniej tematyki pracy, co stanowiło o innowacyjności tego konkursu. Uczestnicy wyrazili w swych pracach emocje i refleksje artystyczne wykorzystując różne środki wypowiedzi plastycznej. Do wykonania swoich prac użyli wielu technik np. farby akwarelowe, plakatowe, pastele suche i olejne.

W konkursowym jury zasiedli  znani i cenieni częstochowscy plastycy, członkowie Związku Polskich Artystów Plastyków: p. Anna Wawrykowicz-Żakowicz, p. Stanisław Marek Śledziński oraz  reprezentanci bibliotek: dr Agata Arkabus i p. Dagmara Czarnota.

Konkurs miał również na celu integrację młodzieży ze szkół specjalnych, którzy wspólnie wykonywali swoje prace z pozostałymi uczestnikami. Ich prace zasługiwały na uwagę i podziw jury konkursowego. Jedna z uczennic zdobyła nagrodzone miejsce. Wykonane prace można było podziwiać na wystawie pokonkursowej w RODN WOM w Częstochowie.

Wszystkich zachwycił wysoki poziom prac, staranność ich wykonania, właściwa kompozycja i proporcje odpowiedni dobór kolorystyczny, zastosowanie perspektywy zbieżnej i powietrznej, a także niezwykła atmosfera sprzyjająca pracy.

Organizatorami konkursu były: p. Grażyna Tarkowska, p. Iwona Walczak, p. Barbara Wawrzak, p. Joanna Otto

Piątek, 2020-08-14

Imieniny: Alfreda, Maksymiliana